Sosyal Medya Kampanyası

Common Voice için dünya çapında bir sosyal medya kampanyası 6 Ekim’de başladı. Bu kampanya CV-Türkçe’nin geliştirilmesi ve bunun için uğraşan gönüllüler bulmak için ideal bir zamana denk geldi. Bu konudaki ileti şurada:

Bu kampanya öncesinde ve sırasında yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladım, lütfen eksikleri tamamlayalım.

Var olan Kanallar

FB grubu

Kampanya Öncesinde

• :green_circle: Genel bilgi/yönlendirme (bu forumda derlemeye çalıştık)
  • :green_circle: Büyük çaplı yeni cümleler ekleme (tezgahta olan kaynaklardan 50.000+ ifade/cümle eklemek üzere çalışıyordum, 11k gibi durdum, sürdüreceğim)
  • :green_circle: CV tarafından sağlanan görsellerin/tasarımların yerelleştirilmesi ve CV-Türkçe’nin amaçları için adapte edilmesi, yeni tasarımlar yapılması (bazı sloganlar bulundu, temel taslak tasarımlar yapıldı, tartışmaya ve gelişmeye açıklar, FB grubunda görülebilir)
  • :green_circle: Facebook grubu kurulması (10.10.2021’de açıldı)
  • :yellow_circle: Diğer sosyal medya kanallarının açılması (FB dışında çok aktif değilim)
  • :orange_circle: Büyük sosyal medya grupları / sayfaları yöneticileri ile işbirlikleri. (10.10.2021’de başlıyorum)
  • :yellow_circle: Arayüz çevirilerinin tamamlanması (büyük oranda tamamlandı, bazıları hala onaylanmadı)
  • :red_circle: Üniversiteler, STK’lar, basın vb ile işbirlikleri.
  • :red_circle: Tüm bunları yönlendirmek ve emek vermek için çekirdek bir grup kurulması.

Kampanya Sırasında (öneri)

• Başta genel tanıtım (CV nedir, neden lazım)
  • Ardından CV-Türkçe üzerine yoğunlaşma
  • Her hafta yeni bir kanala (FaceBook, Twitter, Instagram, …) açılma
  • CV ekibi tarafından sağlanacak geri besleme (haftalık istatistikler) ile çabaları yönetme…
  • CC-0 cümleler toplamak için kampanya/yöntemler geliştirme ve uygulama.

Tüm bunların planlanması ve gerçekleştirilmesi için çok desteğe ihtiyaç var… Lütfen kampanya ekibine katılın…

Facebook grubu kuruldu…

Taslak tasarımları burada paylaşıyorum… Birkaç güne son hallerine gelirler, şimdilik kullanmayalım ama aşağıda yorum ve önerilerinizi yazabilir, beğendiklerinizi, beğenmediklerinizi belirtebilir, eklemeler yapabilirsiniz. Sonrasında “budur” der, ek bilgi ile FB üzerinden paylaşır hale geliriz.

“Bana Türkçe Öğretir misin?” olanı ilk bilgiyi veren genel paylaşımlarda kullanmak uygun görünüyor. “Ben seni anlamiyor” da daha esprili arkadaş ortamlarında kullanılabilir…

Diğerleri için ek bilgiler vermek doğru. Örneğin yaşlı ile ilgili görseli “40 yaş ve üzeri insan sesi Türkçe veri setinde sadece %xx… Yapay Zeka yaşlıları anlamakta zorlanacak” gibi bir ek verilebilir.